poniedziałek, 26 stycznia 2015

W kuchni Kari: ryż i kasze

w kuchni Kari: ryż i kasze
+ czas gotowania


Produkty sypkie, jakich często używam, trzymam w szczelnie zamykanych pojemnikach. Dzięki temu nie dostaje się tam wilgoć, muszki czy inne niechciane cuda. Dodatkowa korzyść to łatwość w odmierzeniu odpowiedniej porcji. Na wagę kładę miseczkę i wsypuję odpowiednią ilość ryżu czy płatków. Nie muszę się bawić z klipsami na opakowaniach czy z foliami, z których produkt wysypuje się w każdym możliwym miejscu. Takie rozwiązanie jest przy okazji ozdobą w kuchni.

Zawsze warto opisać, co znajduje się w środku, by uniknąć ewentualnych pomyłek. Pojemniki nie muszą być super jakości. Wyjdzie tanio, jeśli zakupimy je w leclercu czy tesco, wybierając po prostu te najtańsze. Warto zainwestować w wyższej klasy pojemnik tylko jeśli zabieramy go do torby, jak np lunchbox. Bo przecież nie chcemy mieć wszystkich rzeczy zalanych dressingiem, który wyciekł przez nieszczelny pojemnik, prawda? ;)

U mnie niezmiennie znajduje się 8 pojemniczków, a w nich najczęściej:

- RYŻ NATURALNY (brązowy): jest to ryż pełnoziarnisty, a więc zachowuje wiele cennych minerałów i witamin znajdujących się w otoczce. I oczywiście błonnik, którego ryż biały ma znacznie mniej. Ryż ten ma lekko orzechowy posmak, jest bardziej twardy od białego. Świetnie nadaje się do sosów warzywnych lub jako dodatek do surówek, bo sam w sobie ma dużo aromatu. Warto gotować go z odrobiną kurkumy- nabiera ładniejszego koloru i lepszego smaku. Zawsze po ugotowaniu dodaję też pół łyżeczki oliwy, co znacznie podkreśla jego aromat. Mnie osobiście nie smakuje na zimno, więc używam go tylko w daniach na ciepło.
 Czas gotowania: 35 minut

- RYŻ CZERWONY: również ryż pełnoziarnisty, z łuskami koloru czerwonego. Znany głównie w kuchni tajskiej i filipińskiej. Jest bogatszy w składniki mineralne i witaminy niż ryż biały. Jego spożywanie poprawia odporność i kondycję organizmu. Ma orzechowy posmak, jest jednak słodszy od ryżu brązowego. Świetny zarówno w daniach na ciepło, jako dodatek do curry czy surówek, jak i w sałatkach na zimno. Polecam używać go do przygotowywania lunchu na wynos- wchłonie ewentualny nadmiar płynów w sałatce, a nie rozmięknie się jak ryż biały. Do gotowania dodaję tylko sól, a następnie skrapiam oliwą, co podkreśla jego aromat.
 Czas gotowania: 30 minut

- RYŻ PARBOILED: jeszcze w łupinie poddawany jest preparowaniu termicznemu (za pomocą pary wodnej), dzięki czemu minerały i witaminy z zewnętrznej łuski przedostają się do ziarna wewnątrz. Jest to więc ryż biały, ale o wyższej zawartości składników odżywczych i błonnika niż inne ryże białe. Nigdy nie skleja się podczas gotowania, idealnie nadaje się więc do sałatek i lunchów na wynos. Do gotowania można dodać kurkumę, dzięki czemu ryż zyska ładne, żółte zabarwienie.
Czas gotowania: 15 minut

- KASZKA KUKURYDZIANA (na pojemniczku napis 'polenta'): otrzymywana z obłuszczonego i połamanego ziarna kukurydzy. Jest bogatym źródłem składników odżywczych i witamin: E, A oraz z grupy B. Stanowi także źródło cennych składników mineralnych, takich jak potas, fosfor, magnez, sód, wapń, żelazo i siarka. Zawiera także selen, pierwiastek działający antynowotworowo. Można ją ugotować na kleistą masę, rozsmarować na wysokość 2 cm i zostawić do wystygnięcia. Wtedy kasza będzie miała zwartą konsystencję; można ją podsmażyć na patelni grillowej, staje się efektownym i smacznym dodatkiem do sosów. Wtedy nazywana jest polentą, choć oryginalnie polenta robiona jest z mąki kasztanowej. Można też ugotować ją na 'paćkę', dodać owoce i bakalie, i pyszne śniadanko gotowe.
Czas gotowania: 8- 15 minut (zależy od kaszki; warto sprawdzić na opakowaniu).


- RYŻ BASMATI: uznawany za najszlachetniejszy ryż na świecie. Rośnie u podnóża Himalajów. Jego charakterystyczny, niepowtarzalny  aromat wynika ze specyfiki klimatu: kombinacji mrozu i słońca. W glebę, na której rośnie, wsiąka krystaliczna woda spływająca z lodowców Himalajów. Najwyższej jakości basmati jest leżakowany w odpowiednich warunkach przez 2 lata, by nabrał wyraźniejszego aromatu. Jego ziarna są długie i puszyste, po ugotowaniu mają śnieżno- biały kolor. Ryż ten najlepiej nadaje się do dań kuchni hinduskiej, czyli różnego rodzaju dalów i curry. Bardzo smaczny również w sałatkach na zimno. Do gotowania dodaje się tylko sól, by nie przytłumić jego aromatu.
Czas gotowania: 15 minut.


- RYŻ CALROSE: jest to ryż do sushi. Oczywiście jest wiele innych odmian; ja używam najczęściej tej, bo jest wysokiej jakości, a tańszy od innych odmian. Uprawiany jest w Kalifornii, skąd wynika jego niższa cena od innych odmian ryżu do sushi. Ten klimat jednak mu sprzyja; po ugotowaniu jest klejący i śnieżnobiały.
Namaczanie: 20 minut; czas gotowania: 15 minut, czas pod pokrywką: 5 minut.


- KASZA JAGLANA: otrzymywana z prosa, najstarszego uprawianego gatunku zboża. Jest najzdrowszą ze wszystkich kasz i jako jedyna ma właściwości zasadotwórcze. Dzięki dużej zawartości krzemu korzystnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów. Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: tiaminy, ryboflawiny i pirydoksyny. Bogata w dobrze przyswajalne żelazo i miedź. Smaczna zarówno do dań obiadowych, jak i na słodkie śniadanie z owocami.
Czas gotowania: 15 minut.


- PŁATKI OWSIANE BIO: warto kupować płatki oznaczone jako BIO, gdyż tylko wtedy mamy pewność, ze kupujemy w pełni wartościowy produkt. Owies jest najbogatszy w białko ze wszystkich zbóż, ma też najlepszy zestaw aminokwasów.  Zawierają sporą porcję witaminy B6, która poprawia pamięć i koncentrację oraz szybsze przyswajanie wiedzy. Witamina B1 i kwas pantotenowy przeciwdziałają zmęczeniu. Owies jest jednym z najbogatszych w krzem pokarmów, wspierając w ten sposób regenerację układu kostnego i tkanki łącznej. Zawiera także fosfor, niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i nerwów. Owies zawiera też substancje działające antydepresyjnie i likwidujące zły nastrój. Błonnik zawarty w płatkach działa jak 'szczotka' wymiatająca szkodliwe produkty przemiany materii.
Płatki błyskawiczne: wystarczy zalać wrzątkiem na kilka minut.
Płatki górskie: czas gotowania wynosi zwykle 10 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz